Buduće uređenje platformskog rada u Evropskoj uniji - pitanaj vezana za postojanje radnog odnosa

Reljanović, Mario (2024) Buduće uređenje platformskog rada u Evropskoj uniji - pitanaj vezana za postojanje radnog odnosa. In: Usaglašavanje pravne regulative sa pravnim tekovinama Evropske unije. Institut za uporedno pravo Friedrich Ebert Stiftung; Istraživački centar, Beograd, Sarajevo, Banja Luka, pp. 136-157. ISBN 978-86-82582-16-8

[img] Text
Buduće uređenje platformskog rada.pdf - Published Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives.

Download (10MB)

Abstract

Procena je da će do kraja 2024. godine oko 43 miliona ljudi u Evropskoj uniji moći da se podvede pod pojam platformskog radnika. Inicijativa u odkiru EU koja je započela još 2018. godine, rezultitala je pripremom predloga teksta Direktive o platformskom radu. Ikao je usvajanje ovog propisa bilo najavljeno rajem 2023. godine, politička usaglašavanja dovela su do njegovog odlaganaj. Direktiva uvodi dve značajne novine: prva se odnosi na prepoznavanje radnog odnosa kod angažovanja platfomskih radnika i osnovne elemente koji upućuju na psorojanje radnog odnosa između radnika i digitalne platfome, a druga na transparentnost algoritama koji utiču na njihov raspored radnog vremena i radnih zadataka, kao i ostvarivanje prava po osnovu rada. Imajući u vidu rasprostranjenost platformskog rada u državama-kandidatima za članstvo u EU, kao i obavezu harmonizacije nacionalnih pravnih sistema sa pravnim tekovinama EU, kao i obavezu harmonizacije nacionalnih pravnih sistema sa pravnim tekovinama EU, od značaja je da se istraže elementi koji su predloženi u predloženom tekstu Direktive kao indikatori postojanja radnog odnosa, kao i posledice koje bi uvođenje ovih indikatora u nacionalna zakonodavstva Srbije i Bosne i Hercegovine imalo po radnopravni status platformskih (i dugih digitalnih) radnika. Ovaj istraživački zadatak značajan je i zbog činjenice da su osnovni principi promovisani predloženim tekstom Direktive već utkani u sudsku praksu i pravne sisteme nekoliko evropskih država, kao i da predstavljaju redak doprinos rešavanja teritorijske i praktične dileme o razlikovanju radnog odnosa, obligacionog rada i samozaposlenosti, odnosno lažne samozaposlenosti. Otuda je osnovni postavlejni istraživački zadatak upravo vezan za uočavanjeelemenata radnog odnosa na osnovu kojih se može načiniti njegova nesumnjiva distinkcija od ostalih oblika rada.

Item Type: Book Section
Uncontrolled Keywords: digitalne platforme, platformski rad, pojam radnog odnosa, elementi radnog osnosa, odnos subordinacije, lažna samozaposlenost.
Subjects: Radno i socijalno pravo
Depositing User: Mirjana Markov
Date Deposited: 16 Jul 2024 08:35
Last Modified: 16 Jul 2024 08:35
URI: http://ricl.iup.rs/id/eprint/1996

Actions (login required)

View Item View Item