Đorđe Tasić i pojam subjektivnog (javnog) prava – između Leona Digija i Hansa Kelzena

Marković, Vasilije (2024) Đorđe Tasić i pojam subjektivnog (javnog) prava – između Leona Digija i Hansa Kelzena. In: Pravo i javne delatnosti : liber amicorum Jovica Trkulјa. Univerzitet, Pravni fakultet : Institut za uporedno pravo : Dosije studio, Beograd, pp. 333-354. ISBN 978-86-6132-118-4 (PF); 978-86-82582-17-5 (IUP); 978-86-6047-445-4 (DS)

[img] Text
16 Vasilije Markovic.pdf - Published Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives.

Download (198kB)

Abstract

Jedno od mnogih pitanja kojima je Đorđe Tasić u svom opusu posvetio znatno prostora jeste i pitanje subjektivnog javnog prava. U ovom radu autor nastoji da prikaže Tasićevo poimanje subjektivnog prava, uklјučujući i mesto koje taj pojam zauzima u okvirima Tasićeve, ali i opšte pravnoteorijske misli njegovog vremena. U prvom delu rada razmatra se kako pojam subjektivnog prava stoji spram metodologije, stila i temelјnih postavki Tasićeve pravne misli. U domaćoj teoriji primećeno je da je Tasić izvršio sintezu i ukazao na postojanje sličnosti dveju oprečnih teorija – Digijevog solidarizma i Kelzenovog normativizma. Tasić primećuje da i Digi iz solidarizma prelazi u normativizam, koji je kod Kelzena polazna i krajnja tačka. Upravo iz shvatanja norme kao dužnosti, obojica kategorički odbacuju postojanje subjektivnog prava. U radu su stoga prikazani stavovi dvojice autora, a potom i Tasićeva kritika ocene o nepostojanju subjektivnog prava. Tasić priznaje njegovo postojanje, ali ne koketira sa preovlađujućim prirodnopravnim teorijama volјe i interesa, već sa empirijskih pozicija kritikuje i Digija i Kelzena, pozivajući ih da se po ovom pitanju vrate „pravoj formuli pozitivizma“! Naposletku, u radu se razmatra i jedno pozitivnopravno pitanje. Ono se tiče razgraničenja nadležnosti up- ravnog i redovnog sudstva u savremenom italijanskom pravu, za čiji se kriterijum upravo uzima da li je u konkretnom slučaju reč o subjektivnom pravu ili na zakonu zasnovanom interesu. Praktično rešenje u italijanskom pravu pred nas stavlјa izazov povlačenja granice između subjektivnog javnog prava i zakonitog interesa danas, a ovo pitanje je, rečima samog Tasića, „centralno pitanje koje administrativno pravo postavlјa“.

Item Type: Book Section
Uncontrolled Keywords: Đorđe Tasić, Leon Digi, Hans Kelzen, subjektivno pravo, upravno pravo, normativizam, solidarizam, legitimni interes, upravno sudstvo
Subjects: Upravno pravo
Depositing User: Aleksandra Višekruna
Date Deposited: 17 Jun 2024 08:59
Last Modified: 17 Jun 2024 09:08
URI: http://ricl.iup.rs/id/eprint/1985

Actions (login required)

View Item View Item